Sprawdź co nowego

Roboty przemysłowe w Polsce – 2019

W poprzednich latach rynek robotów przemysłowych w Polsce znacząco przyśpieszył, jednak nadal brakuje nam wiele nawet do takich krajów jak Czechy czy Węgry.

Dlaczego zatem sytuacja wygląda tak a nie inaczej? Według nas jest to brak informacji na temat korzyści wynikających z posiadania robotów przemysłowych. Koszty wdrożenia robota przemysłowego to nadal sumy, które są dla polaków niewiarygodne. Niewielu z nich zdaję sobie sprawę z tego, że koszty te zwracają się w stosunkowo krótkim czasie. Robot może pracować całą dobę, nie bierze urlopów ani nie choruje. Swoje zadania wykonuje zawsze dokładnie w ten sam sposób. Dodatkowo by zachować konkurencyjność w dzisiejszym przemyśle potrzeba wdrożenia automatyzacji i tak nadejdzie.

Jakie są ceny robotów przemysłowych? Dzisiejsze ceny robotów są bardzo różne, w zależności od wielkości i przeznaczenia za średniego robota trzeba zapłacić od około 30,000 do 40,000 EUR. Robot taki może pracować nawet do 20 lat, 7 dni w tygodniu po 24 godziny. Biorąc to pod uwagę, nawet na przysłowiowe “oko”, można wyliczyć w jakim czasie koszt inwestycji się zwróci.

Do czego można je wykorzystać? Aktualnie roboty można wykorzystać do wielu powtarzalnych czynności takich jak: paletyzacja, manipulacja przedmiotami, lakierowanie, spawanie, składanie komponentów, frezowanie, grawerowanie itp. Dzisiejszy rozwój technologii pozwala nawet na współpracę robotów z ludźmi. Jednym zdaniem można powiedzieć, że roboty wykonają niemal każdą pracę, która wymaga powtarzalności.

FANUC
KUKA
ABB

Odwiedź stronę integratora

DAMATIC LOGO

Odwiedź stronę KUKA

KUKA LOGO

Odwiedź stronę ABB

ABB LOGO

Odwiedź stronę FANUC

FANUC LOGO